Skip to main content
reklama

Odział chemioterapii coraz bliżej otwarcia

redakcja

W Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu od jesieni zacznie działać Oddział Dzienny Chemioterapii. Pacjenci onkologiczni z naszego regionu nie będą już musieli dojeżdżać na leczenie do Krakowa albo na Śląsk.

Dzięki nowemu oddziałowi pacjenci będą mieć ułatwiony dostęp do diagnostyki i leczenia onkologicznego na naszym terenie. Obecnie mieszkańcy z problemami nowotworowymi korzystają z chemioterapii głównie w krakowskich szpitalach. Ze względu na stan zdrowia często jest to dla nich uciążliwe. Dlatego Podhalański Szpital Specjalistyczny chce wyjść im naprzeciw i umożliwić leczenie bliżej miejsca zamieszkania.

W pomieszczeniach trwają już ostatnie prace związane z umeblowaniem nowo powstającego oddziału oraz wyposażaniem w sprzęt medyczny. Będzie to nie tylko oddział chemioterapii, ale kompleksowy dzienny ośrodek dla pacjentów, u których rozpoznano chorobę nowotworową. Udostępniona zostanie poradnia onkologiczna oraz 10 stanowisk do chemioterapii. Uruchomienie oddziału planowane jest na wrzesień.

Chcemy zwiększyć zakres poradni onkologicznych oraz przeprofilować funkcjonowanie naszej chirurgii również w kierunku chirurgii onkologicznej. Jednocześnie nie zaprzestaniemy i nie ograniczymy realizacji chirurgii ogólnej, czyli różnego rodzaju zabiegów związanych z leczeniem przepukliny, żylaków itp. Te zabiegi nadal będziemy realizować, ponieważ są bardzo potrzebne. Ale zależy nam na tym, aby w większym zakresie było u nas realizowane leczenie stricte onkologiczne, aby pacjenci mieli do niego jak najlepszą dostępność i nie musieli jeździć do Krakowa. Nasi pacjenci, potrzebujący w pierwszej kolejności dostępu do poradni, będą ją mieć na miejscu – informuje Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu. – Chcemy też rozwinąć udzielanie w większej ilości świadczeń w dziedzinie ginekologii onkologicznej i neurochirurgii. Kupujemy nowoczesny mikroskop neurochirurgiczny, który będzie wykorzystywany przez lekarzy naszego oddziału przy zabiegach różnego rodzaju guzów mózgu – wyjaśnia.

Narodowy Fundusz Zdrowia daje zielone światło do uruchomienia nowego oddziału chemioterapii. Szpital wystąpił do NFZ z wnioskiem o zawarcie umów, które pozwolą na rozpoczęcie leczenia. – Otrzymaliśmy pismo z NFZ, że Fundusz z zadowoleniem przyjmuje naszą inicjatywę. Widzi sens i potrzebę funkcjonowania takiego oddziału na Podhalu – dodaje dyrektor Marek Wierzba.

Widzimy zasadność rozszerzenia liczby świadczeniodawców realizujących świadczenia z zakresu chemioterapii o podmiot działający na terenie powiatu nowotarskiego celem zwiększenia dostępności do świadczeń” – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Inwestycja polegająca na uruchomieniu oddziału prowadzona jest w ramach projektu „Rozszerzenie działalności onkologicznej szpitala w zakresie (AOS) wraz z utworzeniem miejsc do chemioterapii”. Koszt to 12 mln 300 tys. zł.

W ramach projektu Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu zacieśni współpracę ze specjalistycznymi ośrodkami zajmującymi się onkologią z terenu województwa małopolskiego: z V Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SPOZ w Krakowie, Szpitalem Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu oraz Narodowym Instytutem Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie.

W szpitalu rozwija się również ginekologia onkologiczna. Wykonywane są rozległe zabiegi operacyjne nowotworów żeńskich narządów płciowych. Operacje przeprowadzają lekarze specjaliści ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii – Radosław Kosobucki i Jerzy Kiedziuch. – Czynimy starania, aby pozyskać do pracy w szpitalu dodatkowych ginekologów ze specjalizacją onkologiczną, którzy będą mogli w większym stopniu operować pacjentki onkologiczne – zaznacza dyrektor szpitala w Nowym Targu.

źródło: mat. prasowy
/j

reklama