Strona główna » Osoby stosujące oszustwa metodą „na wnuczka” zaczęły działać ponownie
Aktualności

Osoby stosujące oszustwa metodą „na wnuczka” zaczęły działać ponownie

Nie daj się oszukać! Od rana mieszkańców Rabki-Zdroju bombardują oszuści, podając się za krewnych i alarmując o wypadku, za którego uniknięcie potrzebne są natychmiastowe pieniądze. Odbierający telefon nie dają się oszukać i kojarzą to z typowym oszustwem „na wnuczka”, po czym kończą rozmowę i zgłaszają sprawę na dyżurną linię Komisariatu Policji w Rabce-Zdroju.

Policja przypomina:

· Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny, żeby potwierdzić informację. Jeśli to możliwe – spotkaj się z nim.

· Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.

· Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na wypadek” jest przysyłanie kuriera, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.

· Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistej.

Źródło: KPP Nowy Targ,

/JL

tagi