Strona główna » Najgłębszy na świecie otwór geotermalny na Podhalu oficjalnie uruchomiony – Gmina Szaflary wkracza w erę odnawialnych źródeł energii
Aktualności Gmina Nowy Targ

Najgłębszy na świecie otwór geotermalny na Podhalu oficjalnie uruchomiony – Gmina Szaflary wkracza w erę odnawialnych źródeł energii

Wiertnia drążąca najgłębszy otwór geotermalny w Polsce, Bańska PGP-4, została oficjalnie uruchomiona w Szaflarach na Podhalu. N oficjalnym otwarciu pojawiło się wielu vip-ów.

Inwestycja, która ma na celu wykorzystanie zasobów wód geotermalnych, odbywa się w ramach projektu badawczego, który pozwoli na rozpoznanie i ocenę zasobów zbiornika wód geotermalnych pod niecką podhalańską. Dzięki temu możliwe będzie efektywne korzystanie w przyszłości z tego naturalnego bogactwa.

Na uroczystości otwarcia wiertni w Szaflarach, którą zorganizowano dla upamiętnienia tego historycznego dla całego Podhala dnia, pojawiło się wielu znanych gości, w tym wiceministrowie klimatu i środowiska oraz parlamentarzyści. W uroczystości wzięli również udział mieszkańcy, radni powiatowi, sołtysi i strażacy.

Po ukończeniu wiercenia, Bańska PGP-4 ma sięgać głębokości 7 tysięcy metrów. Projekt badawczy przewiduje wykonanie odwiertów na trzech poziomach: 3,5, 5 i 7 kilometrów. Dzięki temu będzie można poznać zasoby zbiornika wód geotermalnych pod niecką podhalańską i zidentyfikować, jakie zasoby są dostępne do wykorzystania w przyszłości. Planuje się również budowę pierwszej elektrowni geotermalnej w Polsce, która będzie zasilana wodą o temperaturze 160 stopni Celsjusza.

Gmina Szaflary planuje spożytkować ciepło z podziemnego zasobu poprzez budowę sieci ciepłowniczych dla 1150 budynków w czterech miejscowościach: Szaflarach, Zaskalu, Borze i części Bańskiej Niżnej. Wspólnie z miastem Nowy Targ podejmuje również starania o środki na budowę magistrali przesyłowej, która połączy najgłębszy odwiert z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w stolicy Podhala. Projekt ten ma także na celu rozpoznanie możliwości wykorzystania ciepła suchych skał w przyszłości.

Inwestycja w wiertnię geotermalną w Szaflarach jest ważnym krokiem w kierunku wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Polsce. Pozwoli ona na efektywne wykorzystanie zasobów geotermalnych w przyszłości i ma potencjał, aby stać się przykładem dla innych gmin w kraju.

/j

tagi