Strona główna » Mieszkańców Nowego Targu okradają złodzieje metodą „na wnuczka”
Aktualności Gmina Nowy Targ

Mieszkańców Nowego Targu okradają złodzieje metodą „na wnuczka”

Do mieszkańców Nowego Targu ponownie rozdzwonili się oszuści działający metodą „na wnuczka”. W rozmowie informują, że wnuczek spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze na wypłatę odszkodowania i kaucję. Osoby, które odebrały taki telefon od razu zorientowały się, że to oszustwo oraz próba wyłudzenia pieniędzy i szybko zakończyły rozmowę. Następnie o całym zdarzeniu poinformowały dyżurnego nowotarskiej Policji.

  • Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny na znany Ci numer.
  • Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.
  • Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na wypadek” jest przysyłanie kuriera, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.
  • Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.

Policja zwraca się z prośbą do członków rodziny osób starszych, aby poinformowały swoich bliskich o metodach działania oszustów!

źródło: KPP Nowy Targ
/j

tagi