Strona główna » Przywitanie Lata, na scenie pojawi się Organek!
Aktualności Gmina Nowy Targ

Przywitanie Lata, na scenie pojawi się Organek!

Przywitanie Lata organizowane przez Urząd Miasta w Nowym Targu to jedna z największych plenerowych imprez muzycznych na Podhalu. Wydarzenie organizowane jest od 2016. Przez te lata Przywitanie Lata urosło do rangi lokalnego festiwalu, który ściąga melomanów z całego Podhala i innych części Polski.

Koncert odbędzie się 17 czerwca o godzinie 17:00 na Rynku w Nowym Targu.

Jak piszą organizatorzy: „Naszą dewizą jest różnorodność brzmień i gatunków. Łączymy klasykę i nowoczesność. Dotychczas odwiedziły nas między innymi: Republika, Chłopcy z Placu Broni, Róże Europy, Kobranoca, Sarsa, Afromental, Łąki Łan, Another Pink Floyd, Carrantuohill, UK Legends, Dikanda, Biało Czarni czy Rezerwat. Na naszej scenie oprócz gwiazd goszczą również mniej znane zespoły, często wiążące specyfikę swojego brzmienia z miejscem pochodzenia. To świadoma decyzja, której efektem jest wzbogacenie świadomości muzycznej naszych gości oraz swoista artystyczna podróż w różne regiony naszego globu. Pracując nad tegoroczną edycją tradycyjnie postawiliśmy na różnorodność i nieoczywiste wybory. W efekcie odwiedzą nas artyści z różnych stron muzycznej sceny.

Taraka – zespół łączy muzykę słowiańską z elementami stylistyki żydowskiej i cygańskiej, ostatecznej spójności utworom nadają nowoczesne aranżacje. Zespół tworzy od 2012 roku. Jego założycielem i autorem piosenek jest solista Karol Kus (kompozytor, producent, autor tekstów takich przebojów jak „Nie kłam, że kochasz mnie”, „Barwy Szczęścia” i wielu innych). Grupa występuje
w rozbudowanym i różnorodnym składzie instrumentalnym. Taraka jest znana również na Ukrainie gdzie można było ją spotkać m.in. podczas Majdanu. Grupa wykonała za naszą wschodnią granicą utwór „Podaj rękę Ukrainie”, który spotkał się z wielką aprobatą publiki, a nawet Lwowskiej Rady Obwodowej. Zaowocowało to wydaniem płyty o tym samym tytule.

Jeden Osiem L – to grupa Hip-Hopowa założona w 1998 w Płocku. Zespół postawił na niekonwencjonalne i nowatorskie, jak na czasy wydania ich pierwszej płyty, podejście do gatunku Hip-Hop. Efektem tych decyzji był wybuch popularności wśród miłośników gatunku w latach 00’ i pokrycie pierwszej płyty Wideoteka złotem. Takie utwory jak Jak zapomnieć czy Kiedyś było inaczej nadal nie tracą na popularności i można je usłyszeć w wielu w polskich stacjach radiowych.

Ørganek – to polska grupa grająca głównie Rock Alternatywny. Jednak artyści nie zamykają się na tę jedną stylistykę. W utworach z powodzeniem odnajdziemy również elementy Post Punka i Elektroniki, której bazą są analogowe brzmienia lat 70’. Teksty traktują o relacjach międzyludzkich i podejmują polemikę publicystyczną komentując zjawiska społeczne ostatnich lat w Polsce. Grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy jej lidera, autora tekstów i muzyki, Tomasza Organka. Artysta jest Laureatem wielu prestiżowych nagród m. in. czterech Fryderyków, nagrody Mistrz Mowy Polskiej VOX POPULI, czy Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Tomasz Organek to również Dyrektor muzyczny cyklu Męskie Granie w latach 2016, 2017. Ørganek jest stałym bywalcem największych polskich festiwali (m.in Woodstock / Pol’and’Rock Festival, Jarocin Festival, Open’er Festival, Orange Festival, Męskie Granie, Europejski Stadion Kultury, CJG Festiwal, Sopot Top of the Top Festival, Kazimiernikejszyn, Green Festival i wielu innych).

Zeppelinians – to zespół, który powstał z miłości do muzyki LED ZEPPELIN. Założony w 2016 roku przez fanów oraz profesjonalnych muzyków. Od marca 2017 z powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą. Utwory LED ZEPPELIN w wykonaniu Zeppelinians można było usłyszeć m.in. w radiowej Trójce, Radio Gdańsk oraz innych rozgłośniach. Mają na swoim koncie koncerty na takich festiwalach jak: Gdańsk Tribute Festival 2017, Blues Festival Gdynia 2019, Alytus Blues Festival 2019 (Litwa), Olecko Active Festival 2019, Otwock Blues Festival 2020, Žatecká Dočesná 2021 (Czechy), Bluesonalia Konin 2021.

Sting Ray – to nowotarski zespół grający połączenie hard-rocka, rock’n’rolla, 80s glam i heavy metalu.
To coś dla fanów WASP, Dokken, Skid Row, czy Mötley Crue.
Aktualnie są w trakcie nagrywania albumu, który powinien się ukazać jeszcze tego roku.

Warto wspomnieć, że Przywitanie Lata żyje nie tylko muzyką, to również wiele atrakcji towarzyszących. Dbamy o to, żeby goście spróbowali specjałów góralskiej kuchni, zbliżyli się z naszym folklorem czy poznali historię naszego Miasta. Znajdzie się coś również dla najmłodszych uczestnikach naszego festiwalu, dla których zapewniamy wiele atrakcji.

źródło: UM Nowy Targ
/j

tagi