Strona główna » Prawie 12 tysięcy przebadanych na zawartość alkoholu podczas powrotu z długiego weekendu
Aktualności Gmina Nowy Targ

Prawie 12 tysięcy przebadanych na zawartość alkoholu podczas powrotu z długiego weekendu

fot. KPP Nowy Targ

W poniedziałek, 12 czerwca w ramach powrotów z wydłużonego weekendu czerwcowego w godzinach porannych od 6.00 do 9.00 w Małopolsce, policjanci przeprowadzili kolejne w tym roku cykliczne wojewódzkie działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”.

Tego dnia na zawartość alkoholu w Małopolsce przebadanych zostało 11 859 kierujących – ujawniono 28 prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. Na terenie powiatu nowotarskiego policjanci przebadali 256 kierujących. Po godzinie 8 rano we Wróblówce 44-letni mężczyzna  przewrócił się na rowerze.  Z urazem nogi został przewieziony do szpitala. Badanie stanu trzeźwości wykazało 3.8 promila. Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości, grozi kara aresztu albo grzywna nie niższa niż 2 500 złotych. Dodatkowo można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

W okresie od 1 stycznia do 12 czerwca, małopolscy policjanci ujawnili  już 2306 prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu, w tym 159 prowadzących pojazd pod wpływem narkotyków. W tym czasie, w Małopolsce nietrzeźwi kierujący spowodowali  54 wypadki, w których zginęło 5 osób, a 60 zostało rannych. Ponadto przyczynili się do zaistnienia 277 kolizji drogowych. 

Policja przypomina, że kierowanie pod wpływem alkoholu jest bardzo niebezpieczne i zawsze wiąże się z odpowiedzialnością karną.

Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże od 0,2 – 0,5 promila – kierowca, odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 5 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Rowerzyście po użyciu alkoholu, grozi kara aresztu albo grzywna nie niższa niż 1000 złotych.

Jeżeli badanie wykaże powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwo, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3 – 15 lat, grzywna może wynieść nawet 1 080 000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Z kolei za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości, grozi kara aresztu albo grzywna nie niższa niż 2 500 złotych. Dodatkowo można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

źródło: KPP Nowy Targ
/j

tagi