Strona główna » Policja pomaga i chroni także poza służbą i granicami kraju
Aktualności Gmina Nowy Targ

Policja pomaga i chroni także poza służbą i granicami kraju

Dwunastu polskich policjantów w bieżącym sezonie wakacyjnym pełni służbę w patrolach międzynarodowych nad słonecznym wybrzeżem chorwackiego Adriatyku w ramach projektu „Bezpieczny sezon wakacyjny”. Już niebawem dwójka polskich policjantów zacznie pełnić służbę na wybrzeżach Bułgarii. Ten rodzaj służby z pozoru wydaje się mieć charakter ściśle prewencyjny, ale czy na pewno? Jak wskazują wczorajsze wydarzenia jest to kolejny stereotyp.

Wczorajszego poranka podkom. Marcin Czyż oraz mł. asp. Piotr Filar, którzy pełnią służbę we wspólnych patrolach międzynarodowych w Chorwacji w rejonie odpowiedzialności Komisariatu Policji w Makarskiej (Policyjny Okręg Administracyjny Splitsko-Dalmatinska), spacerując przed służbą deptakiem wzdłuż Adriatyku, usłyszeli dochodzące od strony morza kobiece wołanie o pomoc. Zauważyli w wodzie około 100 m od linii brzegowej, niestrzeżonej jeszcze o tej godzinie plaży, dwójkę ludzi. Młoda kobieta krzycząc i machając rękami wołała o pomoc, zaś mężczyzna raz po raz znikał pod lustrem wody.

Policjanci bez chwili wahania stwierdzili, że niezbędna jest ich interwencja i niezwłocznie pobiegli w kierunku morza. Pod drodze użyczając pompowanej deski SUP, od nielicznych jeszcze o tej porze plażowiczów, wskoczyli do wody kierując się w stronę pary. Okazało się, że rosły 29-letni Chorwat doznał urazu lewego barku. Z powodu ograniczenia ruchu oraz bólu, tracąc siły, nie miał możliwości samodzielnie dopłynąć do brzegu. Z kolei filigranowa kobieta nie mogła mu skutecznie pomóc. Policjanci używając technik ratowniczych oraz deski przetransportowali poszkodowanego do brzegu, gdzie został przekazany służbom medycznym pobliskiego kompleksu hotelowego. Okazało się, że uraz jest na tyle poważny, że będzie wymagał leczenia operacyjnego.

Zarówno pokrzywdzeni, jak i chorwaccy „przełożeni”, podziękowali polskim policjantom za ich postawę określając ją mianem „wielkiej sprawy”. Policjanci udowodnili, że motto polskiej Policji – POMAGAMY I CHRONIMY – nie jest im obce.

Warto dodać, że podkom. Marcin Czyż, na co dzień jest koordynatorem policyjnych wodniaków w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, więc zagadnienie jest mu doskonale znane, posiada również szereg uprawnień, w tym oczywiście jest ratownikiem wodnym. Ciekawostką jest natomiast fakt, że uprawnienia takie, ale i jak widać umiejętności, posiada również mł. asp. Piotr Filar, który pełni służbę w przeciwległym zakątku Polski, to jest w Komisariacie Policji w Rabce Zdroju – KPP Nowy Targ, którego to regionu z ratownictwem wodnym nie utożsamiamy.

Gratulując naszym policjantom postawy, życzymy im, jak i przede wszystkim turystom, aby nie mieli więcej okazji podejmować takich interwencji.

Więcej o roli naszych policjantów w Chorwacji możemy znaleźć pod linkiem: Polscy policjanci dbają o bezpieczeństwo polskich turystów na wybrzeżu Adriatyku – kolejna edycja Bezpiecznego Sezonu Turystycznego

źródło: Biuro Prewencji KGP
/j

tagi