Strona główna » Od początku wakacji miało miejsce 359 wypadków z udziałem motocyklistów
Aktualności

Od początku wakacji miało miejsce 359 wypadków z udziałem motocyklistów

fot. zdjęcie poglądowe/ archiwum KPP Nowy Targ

Od początku wakacji, od 23 czerwca do 8 sierpnia w 359 wypadkach z udziałem motocyklistów śmierć poniosło 48 motocyklistów i 3 pasażerów tych pojazdów, 334 osoby zostały ranne. Statystycznie każdego dnia tegorocznych wakacji ginie motocyklista.

Każdy kto kieruje motocyklem musi być świadomy, że ryzyko utraty życia i zdrowia jest związane z decyzjami, które podejmuje na drodze. Kluczowe znaczenie ma dostosowanie prędkości do warunków ruchu. Piasek na jezdni czy rozlana ciecz, sprawia, że opanowanie motocykla może być trudne, nawet dla doświadczonego kierującego. Nie zdoła on także wyhamować, gdy ktoś inny popełni błąd i na przykład zajedzie mu drogę.

Nie dajmy się też zwieść powiedzeniu, że „motocykliści są wszędzie” i to kierowcy powinni na nich uważać. Każdy musi na drodze uważać, a motocyklista pamiętać o tym, że jest niechronionym uczestnikiem ruchu.

Motocykliści giną na drogach nie tylko z własnej winy. Do około 50% wypadków, z ich udziałem przyczyniają się inni użytkownicy dróg, szczególnie kierujący samochodami osobowymi. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu.

Motocykl posiada dużo mniejszą powierzchnię czołową i dlatego jest słabiej widoczny na drodze z większej odległości. Nawet jeśli zostanie dostrzeżony z odpowiednim wyprzedzeniem, to kierowca samochodu może popełnić błąd w ocenie jego prędkości i odległości. Może mu się wydawać, że jego manewr, przecinający tor jazdy motocykla, nie spowoduje zagrożenia. Często jest inaczej…

Służby apelują zarówno do kierujących motocyklami, jak i samochodami o przestrzeganie przepisów ruchu i uważne obserwowanie drogi oraz poszanowanie praw innych uczestników ruchu.

źródło: KPP Nowy Targ
/j

tagi