Strona główna » Oszustwa „Na Policjanta” i „Na Wnuczka” – Seniorzy z Zaskala Padli Ofiarą Fałszywej Policjantki
Aktualności

Oszustwa „Na Policjanta” i „Na Wnuczka” – Seniorzy z Zaskala Padli Ofiarą Fałszywej Policjantki

Przestępcy wykorzystujący podstępną metodę „na wnuczka” oraz „na policjanta” nie odpuszczają, nadal zagrażając naszej społeczności. Niestety, w poniedziałek, 4 grudnia br., ofiarą fałszywej policjantki padło małżeństwo z Zaskala. Cała sytuacja rozegrała się na telefon stacjonarny, gdzie do seniorów dodzwoniła się kobieta podszywająca się najpierw pod ich wnuczkę, a następnie za funkcjonariuszkę policji.

Kobiecie udającej policjantkę udało się przekonać starszych ludzi, że ich córka spowodowała wypadek drogowy, a konieczne pieniądze na kaucję pomogą jej uniknąć aresztu. Przekonani, że chcą pomóc swojemu bliskiemu, małżonkowie przekazali 28 000 złotych obcemu mężczyźnie, który pojawił się pod ich domem. Niestety, dopiero kolejnego dnia zrozumieli, że padli ofiarą oszustwa. Natychmiast powiadomili nowotarską policję, która podjęła odpowiednie działania w tej sprawie.

Jest to kolejne zdarzenie, które rzuca światło na metody działania oszustów, wykorzystujących dość złożone, ale skuteczne techniki manipulacji i wywierania presji na starszych ludziach. W związku z tym, apelujemy do wszystkich mieszkańców o zachowanie ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, szczególnie w sytuacjach, gdy ktoś próbuje nakłonić nas do przekazania pieniędzy.

Pamiętaj, że każdy może być „policjantem”, „wnuczkiem” czy nawet „pracownikiem banku” przez telefon. Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy w takich przypadkach.

Oto kilka ważnych zaleceń:

  • Nie informuj o posiadanej gotówce i nie przekazuj swoich oszczędności osobom obcym.
  • Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny na znany Ci numer.
  • Jeśli masz wątpliwości, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi.
  • Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – oszuści często wysyłają kurierów, nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy obcym osobom.
  • Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nie mów, ile posiadasz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.

Dbajmy o siebie nawzajem poprzez zdrową ostrożność i rozwagę w kontaktach z osobami nieznajomymi, aby uniknąć sytuacji, które mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu oraz finansom.

źródło: Nowy Targ
/j

tagi