Strona główna » Czarny Dunajec podniesiony do rangi miasta
Aktualności Gmina Czarny Dunajec

Czarny Dunajec podniesiony do rangi miasta

Od 1 stycznia 2023 roku prawa miejskie odzyska Czarny Dunajec. Będzie to piąte miasto na Podtatrzu.

Marcin Ratułowski – dotychczasowy wójt gminy Czarny Dunajec odebrał z rąk premiera Mateusza Morawieckiego akt nadania praw miejskich i symboliczne klucze do nowego miasta. Spotkanie odbyło się w Warszawie.
– Od 1 stycznia wieś Czarny Dunajec będzie miastem – mówi Ratułowski, który w związku z tą zmianą zostanie burmistrzem.

Od jakiegoś czasu podejmowane są działania przygotowuje gminę do tego wydarzenia. Z budynku urzędu gminy zniknęły tablice informujące o urzędzie, które zastąpią nowe.
– Zmienione zostały już także pieczątki moje i przewodniczącego rady – mówi Ratułowski. Bo teraz Czarny Dunajec będzie gminą miejsko-wiejską, a rada miasta i gminy. Dla samych mieszkańców nic się nie zmieni. Nie trzeba będzie zmieniać ani dowodów osobistych, ani prawa jazdy, ani żadnych dokumentów. Dopiero wtedy to będzie konieczne, gdy stracą one ważność – mówi dotychczasowy Wójt.

W miejscowości powstał także miejski żłobek, który zostanie uruchomiony na wiosnę 2023 roku.
– Dodatkowo rozpoczęliśmy już starania o remont miejskiego stadionu, który zostanie odnowiony, powstanie tartan i szatnie dla sportowców – informuje Marcin Ratułowski

Ta zmiana przyniesie nowe reguły dla tych którzy dotychczas prowadzili agroturystykę. Rolnicy mogli wynajmować do pięciu pokoi bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej, jednak od 1 stycznia 2023 roku będą musieli zarejestrować działalność gospodarczą, kupić kasę fiskalną i odprowadzać składki na ZUS.

– To jednak zdecydowana mniejszość. Takich gospodarstwa agroturystycznych w Czarny Dunajcu jest nie więcej niż pięć – mówi Ratułowski.

W Gminie prowadzone były badania społeczne mające na celu sprawdzenia opini i nastrojów związanych z tą zmianą:
– Frekwencja w głosowaniu wyniosła 30,2 proc. Na 19 tys. 153 mieszkańców gminy uprawnionych do udziału w tych konsultacjach, zagłosowało 5788 osób. W miejscowości Czarny Dunajec za prawami miejskimi opowiedziało się 57,9 proc. Przeciw było 37,3 proc. głosujących. Z kolei na terenie pozostałych sołectw za prawami miejskimi było 67,8 proc., a przeciw 19 proc. – przypomina Marcin Ratułowski.

Czarny Dunajec był już w przeszłości miastem. Część osób twierdzi, że od 1925 do 1934 roku. Inni są zdania, że prawa miejskie Czarny Dunajec miał już za czasów zaborów, a dokładnie od 1880 roku.

tagi