Strona główna » Gminy otrzymały czeki sportowe inwestycje na Podhalu
Aktualności

Gminy otrzymały czeki sportowe inwestycje na Podhalu

Przedstawiciele powiatu nowotarskiego oraz 9 gmin z regionu Podhala otrzymali symboliczne czeki z rąk wiceministra sportu i turystyki, Andrzeja Guta-Mostowego. Dotacje zostały przyznane z dwóch programów rządowych: Sportowa Polska 2022 oraz Modernizacja kompleksów sportowych „Moje Boisko – ORLIK 2012”. Uroczystość odbyła się w siedzibie nowotarskiego starostwa.

W latach 2008-2012 przeprowadzono pilotażową edycję programu modernizacji „Orlików”, w wyniku której w całej Polsce powstało około 2600 obiektów sportowych. W ramach programu pieniądze otrzymało pięć gmin z Podhala: Czarny Dunajec otrzymał 568 200 zł na remont „Orlika” w Czarnym Dunajcu, Jabłonka otrzymała 59 700 zł na modernizacje w Podwilku, Jabłonce, Zubrzycy Górnej i Lipnicy Małej, Kościelisko otrzymało 56 900 zł na „Orlika” w Kościelisku przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym, gmina Nowy Targ otrzymała 689 800 zł na remonty kompleksów w Ludźmierzu, Waksmundzie i Łopusznej oraz Raba Wyżna otrzymała 343 400 zł na modernizację kompleksu sportowego w Rabie Wyżnej.

– Dziękuję, że tak ważna sfera naszego życia, jakim jest sport i aktywna turystyka, znalazły właściwe miejsce w waszych planach, działaniach i priorytetach. Okres pandemiczny to był pewien punkt zwrotny w świadomości tego, jak ważne jest dla współczesnego człowieka utrzymywanie się odpowiedniej kondycji, aktywności i odporności – mówił Andrzej Gut-Mostowy.

W ramach ostatniej edycji programu Sportowa Polska, który funkcjonuje od 2018 roku, powiat nowotarski otrzymał dotację w wysokości 1 milion 854 tysiące 700 zł na budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej i boiska sportowego przy Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Orkana, czyli w ramach nowego „Sokoła”, który powstaje przy ul. Jana Pawła II.

W ramach programu Sportowa Polska gmina Lipnica Wielka otrzyma 2 776 300 zł na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 3, Nowy Targ dostanie 2 109 900 zł na remont obiektów sportowych Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji, gmina Ochotnica Dolna otrzyma 1 403 900 zł na budowę pełnowymiarowego boiska i boisk treningowych przy Szkole im. Mjr. Henryka Sucharskiego w Tylmanowej, a gmina Rabka-Zdrój dostanie 530 300 zł na remont boisk przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz przebudowę boiska przy SP nr 3.

Andrzej Gut-Mostowy zachęcał do udziału w kolejnych edycjach programów Sportowa Polska 2022 oraz Modernizacja kompleksów sportowych „Moje Boisko – ORLIK 2012”, a także wspomniał o trzecim programie, którym jest program budowy hal łukowych. W ramach tego programu można będzie otrzymać środki finansowe na budowę nowych hal lub przykrycie już istniejących obiektów sportowych. Jednakże, jak zaznaczył, program ten wymaga jeszcze pewnych modyfikacji.

/JL

tagi