Strona główna » Warsztaty pieśni wiosennych dla kobiet
Aktualności Gmina Nowy Targ

Warsztaty pieśni wiosennych dla kobiet

Zbliżająca się wiosna wzbudza wiele radości, jednakże aby nadeszła i zagościła na dobre, warto jej pomóc. W tym celu organizowane są tradycyjne wydarzenia, takie jak wspólne śpiewanie i tzw. „hukanie wiosny”. MCK Nowy Targ zaprasza na spotkanie, podczas którego zostaną wykonane tradycyjne pieśni. Będziemy mieli okazję wcielić się w rolę etnografów, aby poznać odpowiedzi na pytania, czym są konopielki, zakliczki czy wesnianki.

Spotkanie w ramach cyklu Kulturalna Strefa Kobiet odbędzie się 17 marca (piątek) o godz.18.00 w MCK Nowy Targ (al. Tysiąclecia 37)

O jak wesołe nastały czasy,
W śliczną się barwę przybrały lasy
Słońce się coraz wyżej pomyka
Ledwo śnieg widać, lecz i ten znika.

 A. Naruszewicz

Porozmawiamy o tym, jak niegdyś radowano się z przyjścia wiosny i jak to było przedstawiane w pieśniach. Skąd wzięła się “Marzanna”, czym było “ogrzewanie wiosny”, jak i po co “chodziło się z gaikiem”, dlaczego na wiosnę także “kolędowano” i kim są “alilujnicy”? To tylko niektóre pytania, które nasuną się na spotkaniu. Poznamy pieśni z różnych regionów Słowiańszcyzny, polskie konopielki, białoruskie zakliczki, serskie kolędy wiosenne a także ukraińskie kresnianki. A ponad wszystko będziemy cieszyć się wspólnym śpiewem i zaklinać tę piekną porę roku, by ogrzewała nas już swoim słonkiem.

Warsztaty skierowane są do osób zaawansowanych, jak i te stawiających pierwsze kroki w śpiewie. Na zajęciach znajdzie się też czas na zwrócenie uwagi czym jest prawidłowa emisja głosu.

Kolejne – tym razem warsztaty tradycyjnych pieśni wiosennych poprowadzi Agnieszka Banaś.
Koszt: 40zł/os.
Zapisy: Tomasz_szlaga@mck.nowytarg.pl.

/JL

tagi