Strona główna » Oszuści w Nowym Sączu wyłudzili pieniądze od seniorów
Aktualności

Oszuści w Nowym Sączu wyłudzili pieniądze od seniorów

25 kwietnia br. w godzinach popołudniowych w różnych częściach Nowego Sącza rozdzwoniły się telefony. Oszuści przedstawiali się za krewnych rozmówców, a także funkcjonariuszy, aby wyłudzić pieniądze. W sześciu przypadkach przestępcom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu, niestety jedno małżeństwo zdecydowało się na przekazanie sporej sumy.

Złodzieje wykorzystywali legendę, że syn/córka/bratanek spowodował wypadek drogowy i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby rzekomy krewni uniknęli konsekwencji prawnych. Czujni seniorzy szybko orientowali się, że mają do czynienia z próbą oszustwa i powiadomiali Policję.

 Wczoraj wieczorem do mieszkanki Nowego Sącza na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta, która przedstawiła się jako jej córka. Rozmówczyni była bardzo roztrzęsiona i cały czas płakała. Poinformowała, że spowodowała wypadek samochodowy, w wyniku którego kobieta będąca w zaawansowanej ciąży poroniła. W związku z tym grozi jej zatrzymanie i 8 lat więzienia, dlatego pilnie potrzebuje 140 tysięcy złotych, by pozostać na wolności. 61-latka bardzo przejęła się tą sytuacją i przekazała słuchawkę mężowi. Do rozmowy włączył się wówczas rzekomy funkcjonariusz, który nakazał mężczyźnie natychmiast przyjechać pod siedzibę sądeckiej komendy, by tam osobiście spotkać się z policjantem prowadzącym sprawę. Gdy okazało się, że nikt o wskazanym nazwisku nie pracuje w jednostce, mężczyzna zadzwonił do żony z informacją, że to oszustwo. Niestety kobieta w trakcie nieobecności męża, dała się zmanipulować przestępcom i w tym czasie przekazała nieznajomemu mężczyźnie gotówkę spakowaną do kartonowego pudełka. Małżeństwo straciło 40 tys. złotych i tysiąc euro.

Aktualnie policja prowadzi czynności mające na celu ustalenie i zatrzymanie sprawców tego przestępstwa. 
Funkcjonariusze po raz kolejny apelują także do seniorów i członków ich rodzin o zachowanie szczególnej ostrożności oraz radzą, jak nie dać się oszukać.  

1.Należy pamiętać, że oszuści wciąż modyfikują i dostosowują swoje historie do danej sytuacji i tego, czego dowiedzą się od osób, z którymi prowadzą rozmowę, dlatego:
2. W momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
3. Nie działajmy w pośpiechu, dajmy sobie czas do namysłu. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!).
4. Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc” kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca – wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności.
5. Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania.
6.Nie podajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe.
7. Jeśli chcemy wyeliminować niechciane anonimowe połączenia można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.
8. Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być próba oszustwa, koniecznie powiadom Policję, dzwoniąc pod numer 112.

źródło: KPP Nowy Targ
/j
 

tagi