Strona główna » Wiceministrowie podkreślają znaczenie OZE dla bezpieczeństwa energetycznego
Aktualności Gmina Nowy Targ

Wiceministrowie podkreślają znaczenie OZE dla bezpieczeństwa energetycznego

Racjonalne gospodarowanie dostępnymi zasobami i nośnikami energii oraz poszukiwanie nowych, ekologicznych rozwiązań jest niezwykle ważne w świetle aktualnej sytuacji geopolitycznej oraz związanych z nią wyzwań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Podczas briefingu prasowego, który odbył się 15 maja br. w Nowym Targu, wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka oraz wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski zwrócili uwagę, jak istotne jest wsparcie producentów OZE w dobie wyzwań unijnej polityki klimatycznej.

-Inwestujemy w odnawialne źródła energii, przyjazne dla środowiska. Korzystamy z własnych zasobów, wspierając branżę kotlarską i polski kapitał. Szukamy rozwiązań, które dają nam możliwość uniezależnienia się od Rosji i zewnętrznych dostawców energii – podkreślił wiceminister Siarka.

Wykorzystanie biomasy w ciepłownictwie przyczynia się nie tylko do wspierania polskiego przemysłu, ale również rolników i osób, które dostarczają ten surowiec do ciepłowni.

-Instalacje kotłów na biomasę rolną i leśną stwarzają nowe możliwości, które są odczuwalne zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska naturalnego. To także szansa na rozwój regionów dotkniętych bezrobociem – powiedział wiceminister Kowalski.

Propagowaniem krajowych i ekologicznych produktów wykorzystujących odnawialne źródła energii zajmuje się w Polsce m. in. Izba Gospodarcza Urządzeń OZE. Jest to organizacja samorządu gospodarczego, zrzeszająca producentów pomp ciepła, kominków, nowoczesnych kotłów pelletowych oraz producentów pelletu drzewnego, a także instalatorów systemów grzewczych oraz hurtownie instalacyjne.

Krzysztof Kołton, właściciel przedsiębiorstwa Kołton oraz członek IGU OZE tłumaczył, że potrzebne są takie organizacje, które będą kreować nowe standardy w ekologicznym zarządzaniu zasobami energetycznymi.

-Inwestowanie w OZE jest jednym ze sposobów na wspieranie transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Izba Gospodarcza Urządzeń OZE nie dość, że promuje krajowe produkty, które wykorzystują odnawialne źródła energii, to dodatkowo pozwala jej członkom umacniać pozycję rynkową – podkreślił Prezes Krzysztof Kołton.

mat. prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska 

tagi