Strona główna » Tragedia w Podhalańskim Szpitalu. Rząd dopracowuje wytyczne dot. hospitalizowania kobiet w ciąży
Aktualności Gmina Nowy Targ

Tragedia w Podhalańskim Szpitalu. Rząd dopracowuje wytyczne dot. hospitalizowania kobiet w ciąży

zdjęcie poglądowe

Po śmierci 33-letniej Doroty L. z Bochni, która zmarła z powodu wstrząsu septycznego na oddziale patologii ciąży Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego, minister zdrowia podjął natychmiastowe działania. Został powołany zespół, którego zadaniem jest dokładne opracowanie wytycznych postępowania w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiet w ciąży, które zostały wcześniej sformułowane w 2021 roku.

Minister Adam Niedzielski ogłosił ten plan podczas dzisiejszej konferencji prasowej, zapowiadając, że do opracowania wytycznych weźmie udział szerszy zespół ekspertów, włączając równocześnie kobiety z odpowiednim parytetem. Minister zapowiedział również wprowadzenie w polskim systemie opieki zdrowotnej rozwiązań mających na celu poprawę jakości opieki pacjenta, w tym rejestrację błędów medycznych i rekompensatę za ich popełnienie.

Sprawa śmierci została podjęta przez Rzecznika Praw Pacjenta, który skorzystał z opinii konsultanta krajowego ds. ginekologii i położnictwa oraz ekspertów. Ustalenia Rzecznika wskazują na naruszenie praw pacjentki w zakresie: świadczenia usług zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, świadczenia usług z należytą starannością oraz zapewnienia rzetelnej i jasnej informacji o stanie zdrowia i planie terapeutycznym. Rzecznik stwierdził również braki w rzetelności i dokumentacji medycznej.

Rzecznik Praw Pacjenta planuje przekazać Podhalańskiemu Szpitalowi szczegółowe zalecenia dotyczące koniecznych procedur i szkoleń, które należy wdrożyć, aby zapobiec podobnym tragicznym sytuacjom w przyszłości.

Warto przypomnieć, że Dorota L. została przyjęta na oddział szpitalny w piątym miesiącu trudnej i powikłanej ciąży z objawami odpływu wód płodowych. Lekarze zdecydowali o podaniu antybiotyku, jednak trzy dni po hospitalizacji, tj. 24 maja, pacjentka zmarła z powodu wstrząsu septycznego. Kilka godzin wcześniej badanie USG potwierdziło, że płód nie żyje.

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu prowadzi śledztwo w sprawie śmierci zmarłej kobiet na podstawie zawiadomienia złożonego przez rodzinę. Obecnie oczekuje się na wynik sekcji zwłok oraz kompletną dokumentację. Istnieje możliwość, że postępowanie zostanie przekazane Prokuraturze Regionalnej w Krakowie.

W swoim oświadczeniu, dyrekcja Podhalańskiego Szpitala apeluje o powstrzymanie się od wydawania przedwczesnych i krzywdzących osądów, przynajmniej do momentu zakończenia wszelkich postępowań prowadzonych przez odpowiednie organy. Natomiast Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w swoim oświadczeniu podkreśla, że prowadzona kampania przedwczesnych osądów jest absurdalna i ma „cechy publicznego linczu”.

tagi