Strona główna » Dwie mieszkanki Gminy Nowy Targ oszukane metodą na Blika
Aktualności

Dwie mieszkanki Gminy Nowy Targ oszukane metodą na Blika

Wystarczy chwila nieuwagi, by stać się ofiarą przestępstwa i stracić pieniądze. Oszuści działający metodą na BLIK-a przejęli konta społecznościowe dwóch mieszkanek gminy Nowy Targ i rozsyłali wiadomości do znajomych, czy rodziny z prośbą o pożyczkę. Niestety kilka osób podało oszustom kod BLIK i straciły swoje pieniądze.

Policja apeluje! Zanim przekażesz wygenerowany kod BLIK, upewnij się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa.

Wczoraj do nowotarskiej komendy zgłosiły się dwie mieszkanki gminy Nowy Targ, których oszuści przejęli konta na profilu społecznościowym. Następnie rozesłali do znajomych i rodziny za pomocą komunikatora wiadomości z prośbą o pożyczkę i podanie kodu BLIK. Zdecydowana większość osób, które otrzymały taką wiadomość od razu telefonicznie skontaktowały się z właścicielkami kont społecznościowych, unikając w ten sposób utraty pieniędzy. Niestety kilka osób podało przestępcom wygenerowany kod BLIK i nie weryfikując wcześniej prośby o pożyczkę, potwierdziły transakcję, tracąc gotówkę. 

Pamiętaj!

  • Zanim prześlesz wygenerowany kod BLIK upewnij się, że to nie oszust prosi o pożyczkę.  Zadzwoń do osoby, od której otrzymałeś wiadomość. Wykonanie połączenia i rozmowa zajmie nam chwilę, a może uchronić nasze pieniądze.
  • Zanim potwierdzisz transakcję BLIK-iem zwróć uwagę, gdzie twoje pieniądze będą wypłacane i potwierdź telefonicznie, czy ta osoba faktycznie się tam znajduje! Przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzisz transakcji.
  • Stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej będzie je przejąć – w takim przypadku zalogowanie się wymaga potwierdzenia np. SMS).

    źródło: KPP Nowy Targ
    /j
tagi