Strona główna » APEL Burmistrza Miasta Nowy Targ – nie palmy śmieci!
Aktualności

APEL Burmistrza Miasta Nowy Targ – nie palmy śmieci!

W związku z rozpoczętym kolejnym sezonem grzewczym oraz pojawiającymi się niepokojącymi informacjami i zgłoszeniami w zakresie zanieczyszczenia powietrza Burmistrz przypomina Mieszkańcom Nowego Targu o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w domowych instalacjach i urządzeniach centralnego ogrzewania oraz ich szkodliwości dla Nas wszystkich. Wrzucając odpady do ognia nie pozbywamy się problemu, a łamiemy prawo narażając siebie i naszych bliskich na ryzyko zachorowań, m.in. na choroby nowotworowe.

Przy czym szkodliwe dla zdrowia jest również wdychanie powietrza zanieczyszczonego dużymi ilościami pyłów pochodzących ze spalania węgla i mokrego drewna. Pamiętajmy również o posiadaniu aktualnych przeglądów kominiarskich, gdyż fachowe czyszczenie komina oraz kotła chroni przed pożarem oraz zmniejsza zużycie paliwa oraz emisję pyłów do powietrza.

Od 2017 roku na terenie województwa małopolskiego obowiązuje uchwała antysmogowa, w związku z tym bezklasowe kotły na węgiel i drewno należy wymienić do 30 kwietnia 2024 roku.

Istnieje możliwość pozyskania dofinansowania z Budżetu Miasta do wymiany starych kotłów centralnego ogrzewania na nowe ekologiczne oraz z Rządowego Programu „Czyste Powietrze” na wymianę starych kotłów i wykonanie niezbędnych prac termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych.

Informacji o dostępnych dofinansowaniach udzielają pracownicy Referatu ds. Ochrony Środowiska w siedzibie Urzędu Miasta Nowy Targ, ul. Krzywa 1, pok. 205, 210 i 211, II piętro lub pod nr telefonu: 18 26 11 291, 18 26 11 286, 18 26 11 229.

źródło: UM Nowy Targ
/j

tagi