Strona główna » Nie dał się oszukać na 150 000 zł. Policja ujęła złodzieja
Aktualności Gmina Nowy Targ

Nie dał się oszukać na 150 000 zł. Policja ujęła złodzieja

70- letni mieszkaniec Nowego Targu nie uwierzył oszustom działającym metodą „na policjanta” i nie przekazał kurierowi żądanych 150 000 zł. O sprawie poinformował nowotarskich funkcjonariuszy, którzy zatrzymali oszusta. Apelujemy do mieszkańców o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, szczególnie tymi, którzy nakłaniają nas do przekazania pieniędzy. Pamiętaj, że przez telefon każdy może być policjantem, córką, wnuczkiem, czy pracownikiem banku.

Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na córkę” i „na policjanta” nadal nie odpuszczają. W czwartek, w godzinach południowych, 70 – letni mieszkaniec Nowego Targu nie dał się oszukać „fałszywemu członkowi rodziny”. Po godzinie 11:30, na telefon stacjonarny nowotarżanina zadzwonił mężczyzna podający się za bliską osobę. Mężczyzna przekazał seniorowi, że potrącił kobietę, która zmarła i potrzebuje wysokiej sumy pieniędzy na kaucję. 70-latek jednak nie uwierzył w przedstawioną legendę i o wszystkim poinformował nowotarską Policję, nadal pozostając w kontakcie telefonicznym z oszustem.  Po tym jak przygotował pakunek ze ścinek papierów oraz szmat materiałowych, który miał  imitować paczkę wypchaną pieniędzmi, udał się we wskazane miejsce.  Po chwili po „paczkę” przyszedł tzw. „kurier” lub „odbierak”, który w chwili przekazania pakunku został zatrzymany przez funkcjonariuszy. Czynności w tej sprawie prowadza policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu. 

Policja apeluje do mieszkańców o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, szczególnie tymi, którzy nakłaniają nas do przekazania pieniędzy. Pamiętaj, że przez telefon każdy może być policjantem, córką, wnuczkiem, czy pracownikiem banku.  
Pamiętaj!
Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy 
•    Nie informuj o posiadanej gotówce i nie przekazuj swoich oszczędności osobom obcym.
•    Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny na znany Ci numer.
•    Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.
•    Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na policjanta” jest przysyłanie kuriera, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.
•    Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile posiadasz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.

źródło: Kpp Nowy Targ
/j

tagi