Strona główna » Oficjalne odsłonięcie Pomnika Katyńskiego w Nowym Targu
Aktualności

Oficjalne odsłonięcie Pomnika Katyńskiego w Nowym Targu

zdj. poglądowe źródło: Wojsko Polskie

7 grudnia o godzinie 11:00 na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu, przy ulicy Skotnica, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – uroczyste odsłonięcie odbudowanego Pomnika Katyńskiego. To symboliczne miejsce, które w sercach mieszkańców Podhala stanowi kamień milowy upamiętniający bohaterstwo i tragedię Polaków w Zbrodni Katyńskiej.

Historia tego miejsca sięga lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to mieszkańcy Nowego Targu postawili brzozowy krzyż, mający przypominać o ofiarach masakry dokonanej przez sowieckie NKWD na polskich oficerach i funkcjonariuszach Policji Państwowej. Ta symboliczna inicjatywa wzbudzała wiele emocji i narażała inicjatorów na represje władz komunistycznych.

Wiosną 1989 roku władze Nowego Targu podjęły decyzję o godnym upamiętnieniu tych tragicznych wydarzeń. Projekt Pomnika Katyńskiego został opracowany przez miejscowych artystów – Janusza Słowakiewicza i Leszka Pustówkę. Centralnym elementem pomnika stał się rzeźbiony orzeł ze złamanym skrzydłem, symbolizujący okaleczenie Polski, oraz otwarty dół z wałem ziemi, przypominający o masowych grobach zamordowanych Polaków.

Po latach, jesienią tego roku, pomnik przeszedł gruntowny remont. Nowa aranżacja uwzględniała centralną rzeźbę orła oraz zmieniony kąt osi głównej. Zostały także umieszczone tablice upamiętniające oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z Nowym Targiem, zamordowanych w miejscach kaźni, takich jak Katyń, Charków.

Uroczyste odsłonięcie Pomnika Katyńskiego będzie nie tylko szansą na uczczenie pamięci ofiar, lecz także przypomnienie o walce Polaków o prawdę w sprawie Katynia. W czasach PRL-u ta prawda była skrywana, a ci, którzy jej szukali, byli represjonowani przez komunistyczne władze. Dzięki uroczystości i towarzyszącej wystawie „Pomnik Katyński Miejsce Pamięci Podhala” mieszkańcy Nowego Targu i Podhala będą mogli przypomnieć sobie jedną z najtragiczniejszych zbrodni w historii Narodu polskiego.

Organizatorzy szczególnie zapraszają rodziny, których bliscy zostali zamordowani na Wschodzie, aby włączyły się w tę wyjątkową uroczystość. To nie tylko chwila zadumy nad tragicznymi wydarzeniami, ale także okazja do jednoczenia się w szacunku dla tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Pomnik Katyński w Nowym Targu stanowić będzie nie tylko miejsce pamięci, ale również hołd dla bohaterów, których śmierć stała się symbolem walki o prawdę i godność Narodu Polskiego.

źródło: UM Nowy Targ
/j

tagi