Strona główna » Małopolska policja z nowymi psami służbowymi
Aktualności

Małopolska policja z nowymi psami służbowymi

Przewodnicy psów służbowych z krakowskiej komendy mają nowego czworonoga. „Szejk” jest psem rasy owczarek niemiecki. Został zakupiony w zeszłym tygodniu. Teraz czeka go specjalistyczny kurs w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Natomiast ze szkolenia wróciła już do krakowskiej komendy suczka „Skała” specjalizująca się w wyszukiwaniu materiałów wybuchowych. Małopolska Policja zakupiła w tym roku 10 psów służbowych. Łącznie w szeregach naszego garnizonu służy ich 81.

Psy wykorzystywane w służbach policyjnych pełnią różnorodne funkcje, takie jak detekcja materiałów wybuchowych i narkotyków. Zwierzęta służbowe posiadają umiejętności obezwładniania napastników, namierzania osób zaginionych, a także lokalizowania zwłok. Podczas treningów, przewodnicy kynologiczni nawiązują silną więź z psami. Wspólnie z instruktorami uczą czworonożnych towarzyszy pokonywania przeszkód oraz szkolą je pod kątem posłuszeństwa, tropienia i obezwładniania przestępców.

W bieżącym roku, Małopolska Policja pozyskała łącznie 10 psów, składających się z 6 owczarków niemieckich, 3 owczarków belgijskich i 1 owczarka holenderskiego. Jednego psa przekazano do każdego z miast: Oświęcimia, Nowego Sącza, Nowego Targu oraz Suchej Beskidzkiej, zaś 6 psów trafiło do Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Obecnie, spośród ostatnio nabytych psów, 2 z Krakowa oraz jeden pies z Nowego Targu uczestniczą w procesie szkolenia w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

„Do ZKP aktualnie skierowaliśmy zakupionego w ubiegłym tygodniu rocznego owczarka niemieckiego. „Szejk”, bo tak się wabi, będzie psem patrolowo – tropiącym. W towarzystwie swojego przewodnika st. post. Patryka Fedorowicza odbędzie specjalistyczne  szkolenie w Sułkowicach. Przez prawie 5 miesięcy „Szejk” będzie  tam doskonalił swoją sprawność fizyczną, ćwiczył posłuszeństwo i opanowanie aby zachować spokój w niebezpiecznych sytuacjach oraz tworzyć zgrany duet ze swoim przewodnikiem. Zdobyte na szkoleniu umiejętności i wzajemne zaufanie, policjant i jego pies wykorzystywać będą w codziennej służbie na terenie Krakowa. Głównym jego zadaniem będzie tropienie śladów ludzkich, utrzymanie bądź przywracanie naruszonego porządku publicznego oraz zatrzymywanie osób.
Tymczasem ze  szkolenia z Sułkowic  wróciła  suczka „Skała”,  owczarek belgijski (również zakupiona w bieżącym roku), specjalizująca się w wyszukiwaniu zapachów  materiałów wybuchowych. „Skała” wraz ze swym przewodnikiem  st. sierż. Sebastianem Wypchałem służyć będzie w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie. ”   

Łącznie w Małopolskiej Policji służy 81 psów, z czego  47  patrolowo-tropiących, 1 tropiący, 16 do wyszukiwania materiałów wybuchowych, 15 do wyszukiwania narkotyków oraz 2 do wyszukiwania zwłok.

Foto: Małopolska Policja (na zdjęciach psy zakupione w bieżącym roku)

tagi