Strona główna » Małopolska Policja prowadzi akcję „Bezpieczne Ferie”
Aktualności

Małopolska Policja prowadzi akcję „Bezpieczne Ferie”

W okresie od 12 stycznia do 25 lutego 2024 roku małopolska Policja ruchu drogowego będzie prowadziła działania „Bezpieczne Ferie”. Głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa na drogach turystom odwiedzającym nasze województwo.

Szczególna uwaga zwracana będzie na zorganizowane formy przewozu dzieci i młodzieży na zimowy wypoczynek. Na terenie wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji naszego województwa wyznaczone zostały stałe punkty kontroli autokarów, gdzie będą dokonywane sprawdzenia. Dzięki tej inicjatywie w jednym czasie będzie można skontrolować większą ilość pojazdów przewożących uczniów na ferie.

Wykaz punktów kontroli autokarów: https://policja.pl

Na stronie internetowej małopolskiej Policji została założona zakładka „Małopolska Policja e-usługa”, gdzie w katalogu KONTROLA AUTOBUSÓW internetowo można złożyć wniosek z prośbą o policyjną kontrolę autokaru przed wyjazdem:

https://euslugi.malopolska.policja.gov.pl

Policjanci w ramach swojej codziennej służby będą zwracać także uwagę na autokary znajdujące się już w trasie.

Podczas zimowego okresu urlopowego, funkcjonariusze ruchu drogowego będą skupiać uwagę na przestrzeganiu zasad ruchu, takich jak przestrzeganie ograniczeń prędkości, dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych oraz stosowanie pasów bezpieczeństwa. Ponadto, prowadzący pojazdy będą poddawani kontroli trzeźwości i sprawdzane będzie stan techniczny ich pojazdów.

Policjanci ruchu drogowego będą nadzorować płynność ruchu na głównych szlakach komunikacyjnych i drogach prowadzących do popularnych miejsc zimowego wypoczynku. W razie potrzeby, w krytycznych miejscach podejmą się ręcznego kierowania ruchem.

Z uwagi na oczekiwane wzmożone natężenie ruchu na trasie znaną jako Zakopiana, podróżując z Krakowa do Zakopanego lub z powrotem, zaleca się korzystanie z alternatywnej drogi wojewódzkiej nr 958. Ta trasa łączy się z drogą krajową nr 47 w Chabówce i jest dobrze oznakowana oraz przygotowana dla ruchu pojazdów. Przebiega przez miejscowości Czarny Dunajec, Chochołów i Witów, z wejściem do Zakopanego od strony Kościeliska. To wygodne rozwiązanie, które pozwala uniknąć potencjalnych utrudnień na głównej trasie.


Bezpieczeństwo pieszych

Policjanci będą przypominać pieszym, w tym dzieciom i młodzieży, o zagrożeniach związanych z nieostrożnym wejściem na jezdnię, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez nią oraz przebieganiem przez nią przed pojazdami. Dodatkowo będą promować używanie elementów odblaskowych. W okresie ferii, policjanci wezmą udział w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, obejmujących przedszkola, szkoły i miejsca zimowego wypoczynku. Tematem tych spotkań będą kwestie związane z bezpiecznym uczestnictwem w ruchu drogowym.

źródło: KPP Nowy Targ

tagi