Strona główna » 14-latka złapana na kradzieży alkoholu: Sprawa trafi do sądu rodzinnego
Aktualności Gmina Nowy Targ

14-latka złapana na kradzieży alkoholu: Sprawa trafi do sądu rodzinnego

fot. KPP Nowy Targ

W sobotę w południe w Nowym Targu doszło do incydentu kradzieży sklepowej, w którym główną rolę odegrała nieletnia dziewczyna. Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji zostali wezwani na miejsce interwencji, gdzie udało im się ująć 14-letnią sprawczynię, która próbowała ukryć ukradzioną butelkę wódki w swojej torebce.

Policja ustaliła, że dziewczyna sięgnęła po alkohol z półki sklepowej i bezskutecznie próbowała go ukryć, opuszczając placówkę handlową. Dzięki szybkiej reakcji pracownika ochrony oraz interwencji policji, alkohol został odzyskany, a dziewczyna przekazana swojej matce.

Jednak to nie koniec sprawy dla nastolatki. Ze względu na jej wiek, sprawa trafi do Sądu Rejonowego w Nowym Targu, gdzie rozpatrzona zostanie przed III Wydziałem Rodzinnym i Nieletnich.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby w wieku od 13 do 17 lat odpowiadają przed sądem rodzinnym za popełnione przestępstwa. Sąd ten może stosować różnorodne środki wobec nieletniego, mające na celu zarówno wychowanie, leczenie jak i poprawę jego postępowania.

Środki wychowawcze, lecznicze oraz poprawcze obejmują różnorodne działania, takie jak nadzór odpowiedzialny rodziców, skierowanie do ośrodka kuratorskiego, umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym czy też umieszczenie w rodzinie zastępczej. W niektórych przypadkach może zostać zastosowany także środek leczniczy lub poprawczy, w zależności od indywidualnych okoliczności sprawy.

źródło: Kpp Nowy Targ
/j

Kradzież, choć czyn niedopuszczalny, niesie za sobą konsekwencje, które w przypadku nieletnich są szczególnie istotne dla ich przyszłego rozwoju i zachowania społecznego. Warto pamiętać, że odpowiedzialność za swoje czyny ma każdy, bez względu na wiek.

tagi