Strona główna » Planowana obwodnica Nowego Targu – szczegóły projektu i kolejne kroki
Aktualności Gmina Nowy Targ

Planowana obwodnica Nowego Targu – szczegóły projektu i kolejne kroki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla preferowanego wariantu 3 południowej obwodnicy Nowego Targu, która połączy węzeł Nowy Targ Południe na DK47 z DK49. Ta nowa trasa ułatwi dostęp do miejscowości takich jak Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Jurgów oraz przejścia granicznego ze Słowacją.

Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zawiera trzy warianty, z których preferowanym jest wariant nr 3 o długości 4,53 km. Jest on najkorzystniejszy z punktu widzenia społecznego, środowiskowego, technicznego i ekonomicznego. W tej opcji planowana jest dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, każdy pas będzie miał 3,5 m szerokości, a między jezdniami przewidziany jest pas rozdziału o szerokości 3 m. Droga ta będzie klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Decyzja, która opcja zostanie skierowana do dalszych prac projektowych i realizacji, zostanie podjęta przez organ wydający decyzję zgodnie z przepisami.

Planowana południowa obwodnica Nowego Targu rozpocznie się na węźle Nowy Targ Południe i prowadzić będzie wzdłuż brzegu rzeki Biały Dunajec, z początkowym odcinkiem estakadą. Projektowana droga będzie miała długość 4,53 km i będzie dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. W ramach inwestycji zaplanowano budowę nowych dróg, a także zachowanie ciągłości istniejących ścieżek rowerowych i narciarskich tras biegowych. W celu zmniejszenia oddziaływania drogi na okoliczne tereny zostaną zbudowane ekrany akustyczne oraz mur oporowy. Południowa obwodnica połączy się z istniejącą DK49, a dalszy odcinek będzie biegł na południe, w obecnym śladzie DK49, do ronda na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 969. Przebudowany zostanie również fragment ul. Lotników.

Po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, GDDKiA przystąpi do opracowania Koncepcji programowej obwodnicy Nowego Targu, która będzie uwzględniać m.in. badania geologiczne terenu. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w formule Projektuj i buduj. Według planów, prace nad obwodnicą mają trwać od 2025 do 2029 roku.

Źródło: GDDKIA
/j

tagi