Strona główna » Szczepienie lisów wolno żyjących w województwie małopolskim
Aktualności Gmina Nowy Targ

Szczepienie lisów wolno żyjących w województwie małopolskim

Od 23 września do 3 października 2023 roku odbędzie się ważna inicjatywa mająca na celu ochronę zdrowia lisów wolno żyjących oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu wścieklizny. Akcja obejmie całe województwo małopolskie i jest częścią działań mających na celu utrzymanie zdrowia dzikich populacji zwierząt.

Szczepienie Lisów Przeciwko Wściekliźnie

Wścieklizna jest poważnym zagrożeniem zarówno dla dzikich, jak i domowych zwierząt, a także dla ludzi. Szczególnie narażone na zakażenie są dzikie zwierzęta, takie jak lisy. Dlatego ważne jest, aby podjąć działania mające na celu kontrolę i zapobieganie tej chorobie.

Jesienna akcja ochrony polega na szczepieniach lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienia będą przeprowadzane na obszarze całego województwa małopolskiego. Aby to osiągnąć, szczepionka będzie rozprowadzana na dwa różne sposoby:

  1. Zrzucanie ze Samolotów: W ramach akcji szczepienia zostaną zrzucane z samolotów. To skuteczna metoda dotarcia do trudno dostępnych obszarów, gdzie lisie populacje mogą być szczególnie narażone na wściekliznę.
  2. Wykładanie Ręcznie: Dodatkowo, szczepionka będzie wykładana ręcznie w określonych lokalizacjach, aby zagwarantować, że jak największa liczba lisów zostanie zaszczepiona.

Charakterystyka Szczepionki
Szczepionka używana w akcji ma charakterystyczne cechy, które ułatwiają jej rozprowadzanie i skuteczność:

  • Forma Pakietu: Szczepionka jest dostarczana w postaci pakietu w kształcie krążka lub prostopadłościanu o kolorze zielonobrązowym.
  • Zapach Rybny: Szczepionka posiada intensywny zapach rybnego, który przyciąga lisy i zachęca je do zjedzenia pakietu z szczepionką.
  • Opakowanie: Wewnątrz pakietu znajduje się blister aluminiowo-plastikowy wypełniony płynem, który zawiera szczepionkę.

Działania na Rzecz Zdrowia Zwierząt i Ludzi

Jesienna akcja ochrony jest nie tylko krokiem w kierunku ochrony lisów, ale także działa na korzyść ludzi. Zapobieganie rozprzestrzenianiu wścieklizny w dzikich populacjach zwierząt jest kluczowym elementem ochrony zdrowia publicznego.

Zalecenia

  1. prosimy nie podnosić, nie dotykać i nie rozłamywać szczepionki
  2. przy ewentualnym kontakcie szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami, oczami natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej
  3. każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką zgłosić do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii
  4. w okresie akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu

W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień proszę wszystkich mieszkańców województwa o dostosowanie się powyższych zaleceń, a rodziców i opiekunów o przekazanie stosownych informacji dzieciom.

INFORMACJI DOTYCZĄCYCH AKCJI SZCZEPIENIA LISÓW UDZIELAJĄ: WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT WETERYNARII W KRAKOWIE – tel.: (12) 293 10 00, www.wiw.krakow.pl

źródło: UM Nowy Targ
/j

tagi