Strona główna » Nowy Cysterski Park z fontannami w Szaflarach
Bez kategorii

Nowy Cysterski Park z fontannami w Szaflarach

fot. zdjęcie poglądowe

Szaflary, znane z bogatej historii i głębokich korzeni kulturowych, właśnie powitały swoją nową perełkę – Park Historyczno-Przyrodniczy, zwany przez wszystkich „Parkiem Cystersów”. Oficjalne otwarcie tego wyjątkowego miejsca odbyło się w sobotę po południu, przyciągając mieszkańców i gości z szeroko rozwiniętą ofertą atrakcji.

Choć nazwa oficjalna to Park Historyczno-Przyrodniczy w Szaflarach, to już teraz miejsce to jest powszechnie nazywane „Parkiem Cystersów”. Chociaż na razie jest to bardziej plac niż park, to jego przemiana w pełnoprawny park stanie się widoczna, gdy przybędą kwiaty, a roślinność zazieleni się wokół. Jednak już teraz, z otwarciem tego obszaru, Szaflary zyskały nową atrakcję na swojej mapie.

To niezwykłe miejsce powstało na Zielonych Błoniach, które dawniej służyły jako teren lokalnych wydarzeń i imprez parafialnych. Zmieniono je nie do poznania – z zielonej łąki stał się wybrukowanym placem z elementami zieleni, ławkami, alejkami i imponującą, multimedialną fontanną. To jedno z niewielu takich miejsc w regionie, otoczone ogrodzeniem i odpowiednio oświetlone. Całość nawiązuje do obecności Zakonu Cystersów w Szaflarach w XIII wieku, czego dowodem są tabliczki z historycznymi opisami i rzeźby zakonników.

Inwestycja w park wyniosła około 12 milionów złotych, jednak to niejedyny projekt zrealizowany w ramach unijnego programu „Cystersi pod Tatrami – wspólne korzenie i wspólna przyszłość Szaflar i Spiskiej Teplicy”. Gmina przeprowadziła także remont zabytkowej wikarówki, która przez lata popadała w ruinę. Otwarcie wikarówki uświetniła konferencja zatytułowana „Cystersi pod Tatrami”. To właśnie dzięki temu projektowi, w który Szaflary zaangażowały Spiską Teplicę, gmina pozyskała unijne środki na obie inwestycje.

Wszystkie te przedsięwzięcia przypominają o wielkim dziedzictwie Zakonu Cystersów, który odegrał znaczącą rolę w historii najstarszej wsi Podhala. Pierwsza wzmianka o grodzie pochodzi z 1252 roku, zaś parafia została erygowana w 1350 roku. Świadectwem Cysterskiego Kultu Maryjnego jest zachowana figura Madonny Szaflarskiej z 1380 roku. Uroczystego poświęcenia parku dokonał o. Wincenty Zakrzewski, przeor klasztoru w Szczyrzycu, natomiast o projekcie i inwestycji opowiedział wójt Rafał Szkaradziński, dziękując wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Otwarcie parku to wielki krok dla Szaflar, dodając kolejną atrakcję kulturalną i historyczną do bogatej karty ich dziedzictwa.

źródło: Gmin Szaflary
/j