Strona główna » Za nami rozpoczęcie Festiwalu i Mistrzostwa w Powożeniu! Zobaczcie fotorelację
Bez kategorii

Za nami rozpoczęcie Festiwalu i Mistrzostwa w Powożeniu! Zobaczcie fotorelację

Piątek rozpoczął największą i najważniejszą na Podhalu imprezę folklorystyczną. Niestety decyzją organizatorów, w tym roku Festiwal Folkloru został skrócony o jeden dzień. Zobaczcie fotorelację z dotychczasowych wydarzeń!

Na Górnej Równi Krupowej w piątek odbyły się Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, oraz konkurs na Fiakra Roku i na Śpiew Pytacki. Podczas dnia poświęconego Góralom Polskim mogliśmy przyglądać się także koncertom polskich grup folklorystycznych podczas krótkich prezentacji. Wcześniej obył się rekord w tańcu zbójnickim, prezentowanego przez zespół im. Klimka Bachledy z Zakopanego oraz zespołu Giewont z Olczy. Wieczór przywitał publiczność jubileuszowym koncertem muzyki folkowej – zespołu Krywań.

Drugi dzień Festiwalu otworzyła konferencja naukowa zatytułowana „Tradycje pasterskie w folklorze muzycznym”. Sobota to także orszak weselny i tradycyjne wesele góralskie odegrane przez zespół góralski „Polaniorze” z Kościeliska. Byliśmy także świadkami otwarcia wystawy oraz wręczenia nagród Laureatom ubiegłorocznego konkursu fotograficznego „Żywioł Folkloru”. Wieczorny koncert światowej sławy gwiazdy rumuńskiej legendy muzyki folkowej – Fanfare Ciocarlia wzbudził w widzach prawdziwe emocje i zachwyt.

Niedziela, trzeci dzień festiwalowy rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w Parafii Tatrzańskiej Św. Krzyża przy ul. Chałubińskiego 30. Następnie, tradycyjnie już, jak co roku ulicami Zakopanego: ul. Zamojskiego i Krupówkami przeszedł kolorowy korowód wszystkich uczestników festiwalu. Najbardziej wyczekiwanym punktem niedzielnego programu 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich był, tłumnie odwiedzony przez publiczność, uroczysty Koncert Inauguracyjny, oficjalnie otwierający tegoroczne wydarzenie. Na scenie zebrali się Organizatorzy oraz wszyscy artyści walczący o główną nagrodę festiwalu – Złotą Ciupagę. Dzisiejszy koncert rozpoczął się brzmieniem trombit i śpiewami gospodarzy: Zespołu im. Klimka Bachledy i zespołu Giewont.

Zapraszamy do oglądnięcia foto i video relacji!

źródło: mat. prasowe
/j

fot. z korowodu: Daniel Franek