Strona główna » Od początku roku zakaz sprzedaży „energetyków” dzieciom i młodzieży do lat 18
Aktualności

Od początku roku zakaz sprzedaży „energetyków” dzieciom i młodzieży do lat 18

Od 1 stycznia 2024 r. wszedł w życie zakaz sprzedaży energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny osobom niepełnoletnim. Nowe przepisy zakazują ponadto ich sprzedaży na terenie szkół czy innych jednostek oświatowych, a także w automatach. Za sprzedaż energetyka osobie poniżej 18-go roku życia grozi kara do 2 tysięcy złotych grzywny.

Zmiana przepisów z dnia 17 sierpnia 2023 roku dotycząca ustawy o zdrowiu publicznym i kilku innych ustaw, ogłoszona 28 sierpnia, wprowadza zakaz sprzedaży napojów zawierających taurynę i kofeinę (czyli popularnie nazywanych energetykami lub napojami energetycznymi) dla osób poniżej 18. roku życia. Dodatkowo, zakaz ten obejmuje miejsca takie jak szkoły, placówki oświatowe (jak przedszkola, ośrodki wychowawcze, biblioteki pedagogiczne) oraz automaty.

Nowe regulacje precyzują, co można uznać za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Według definicji zawartej w tych przepisach, jest to napój, który kwalifikuje się jako artykuł spożywczy zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, w składzie którego „ilość kofeiny przekracza 150 mg/l lub zawiera taurynę, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie”.

Ustawa nakłada na producentów lub importerów napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny obowiązek oznaczania pojedynczego opakowania produktu widocznym, czytelnym i trwałym oznaczeniem „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.

Kary:

Za sprzedawanie takich produktów grozi kara do 2 tysięcy złotych. Za produkowanie lub sprowadzanie nieodpowiednio oznaczonych napojów grozić zaś będzie grzywna w wysokości do 200 tysięcy złotych.

W przypadku wątpliwości co do wieku kupującego sprzedawca w sklepie będzie mógł zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek nabywcy.

źródło: UM Nowy Targ
/j