Strona główna » Zatrzymanie za znieważanie Policjantów. Skuteczna akcja CBZC i Policji w Krakowie
Aktualności Gmina Nowy Targ

Zatrzymanie za znieważanie Policjantów. Skuteczna akcja CBZC i Policji w Krakowie

fot. KPP Nowy Targ

Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej podjęli skuteczną akcję mającą na celu zatrzymanie mężczyzny, który publicznie pochwalał zabójstwo funkcjonariusza policji oraz znieważał innych przedstawicieli służb mundurowych poprzez platformę społecznościową. 40-latek usłyszał łącznie cztery zarzuty, a prokuratura podjęła decyzję o nałożeniu na niego policyjnego dozoru oraz poręczenia majątkowego.

Historia rozpoczęła się w połowie 2023 roku, gdy mieszkaniec powiatu suskiego rozpoczął publiczne ataki na policjantów, identyfikując ich imiona i nazwiska. Jego wpisy były pełne znieważających treści, które dotyczyły ich służby. Sytuacja osiągnęła szczyt pod koniec ubiegłego roku, gdy mężczyzna opublikował wpis na portalu społecznościowym, w którym otwarcie wyraził aprobatę dla zabójstwa funkcjonariusza policji.

Dzięki starannym działaniom policjantów, w tym zarówno z Krakowa jak i Suchej Beskidzkiej, udało się zidentyfikować i zatrzymać sprawcę. W związku z zebranym materiałem dowodowym mężczyzna usłyszał cztery zarzuty, w tym zarzuty znieważenia funkcjonariuszy i nawoływania do przestępstwa. Co istotne, sam zatrzymany przyznał się do popełnionych czynów.

Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej podjęła decyzję o zastosowaniu wobec 40-latka środków zapobiegawczych, w tym policyjnego dozoru oraz poręczenia majątkowego. Te kroki miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz monitorowanie działań sprawcy w okresie trwania postępowania.

Warto podkreślić, że sprawa ta ukazuje, jak istotne jest świadome korzystanie z internetu oraz przypomina o odpowiedzialności za zamieszczane treści. Wolność słowa w sieci idzie w parze z obowiązkiem szacunku i rozsądku. Policja, działając skutecznie, pokazuje, że działania wirtualne również mają swoje konsekwencje, a znieważanie funkcjonariuszy publicznych nie pozostanie bez reakcji ze strony organów ścigania.

źródło: KPP Nowy Targ
/j