Strona główna » Podsumowanie działań Ratowników GOPR w roku 2023
Aktualności

Podsumowanie działań Ratowników GOPR w roku 2023

Rok 2023 był intensywnym okresem dla naszej Grupy Ratowniczej, pełen wyzwań, zaangażowania i poświęcenia. Organizacja postanowiła spojrzeć wstecz, zebrać doświadczenia oraz podziękować niezawodnym ratownikom za ich ciężką pracę i oddanie w służbie życia.

Łącznie przeprowadzono aż 492 akcji, co obejmowało 46 wypraw, 351 akcji ratunkowych oraz 95 interwencji. To imponująca liczba, stanowiąca wzrost o 54 działania ratunkowe w porównaniu z poprzednim rokiem. To nie tylko liczby, ale także historia każdej akcji, zobowiązanie do pomocy i gotowość do działania w każdych warunkach.

W trakcie tych działań GOPR udzielił wsparcia 497 osobom, dostarczając niezbędną pomoc w trudno dostępnych obszarach górskich. To właśnie tutaj, wśród surowej natury, ratownicy Grupy działali w sposób zorganizowany i z pełnym zaangażowaniem, często ryzykując własne bezpieczeństwo, aby pomóc potrzebującym.

Niestety, trzeba również wspomnieć o 15 przypadkach, gdzie trudnym obowiązkiem było przewiezienie zwłok z gór do doliny. To często bolesna część naszej służby, jednak równie ważna jak każda inna, wymagająca szacunku i troski o bliskich zmarłych.

Ratownicy, będąc na dyżurach, uczestnicząc w działaniach ratunkowych i szkoleniach, wypracowali łącznie niemal 10 tysięcy godzin w zeszłym roku. To ogromna liczba, odzwierciedlająca ich gotowość do reagowania na każde wezwanie, a także ciągłe doskonalenie swoich umiejętności.

Warto podkreślić, że Grupa Ratownicza nie działałaby efektywnie bez wsparcia społeczności oraz partnerów.

Jak piszą sami Ratownicy: „Podsumowując, rok 2023 był rokiem intensywnej pracy, wsparcia dla potrzebujących i nauki dla nas wszystkich. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć, ale równocześnie zdajemy sobie sprawę, że przed nami jeszcze wiele wyzwań. Czekamy na kolejne dni, gotowi, by służyć i chronić.”

źródło: GOPR
/j

tagi