Strona główna » Uwaga na zagrożenia internetowych znajomości. Policja przestrzega!
Aktualności

Uwaga na zagrożenia internetowych znajomości. Policja przestrzega!

fot. KPP Nowy Targ

W erze powszechnego dostępu do internetu, utrzymywanie relacji przez sieć stało się codziennością. Niestety, wraz z rozwojem technologii pojawiają się nowe zagrożenia, o których warto być świadomym. Policjanci apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek podczas nawiązywania internetowych znajomości, ponieważ coraz częściej dochodzi do przypadków szantażu seksualnego, także na terenie Podhala.

Niedawne incydenty na Podhalu uświadomiły mieszkańcom, jak łatwo paść ofiarą seksualnego szantażu, który zaczyna się od pozornie niewinnych rozmów online. Kompromitujące materiały, takie jak nagie zdjęcia czy filmiki, stają się narzędziem w rękach przestępców, którzy żądają określonej sumy pieniędzy pod groźbą publikacji tych treści.

Typowy schemat zaczyna się od pozoru – nowa wiadomość od atrakcyjnej nieznajomej. Na początku są to grzecznościowe rozmowy, ale szybko schodzą na tematy intymne. Często to nieznajoma jako pierwsza wysyła kompromitujące zdjęcia lub filmiki, a potem namawia ofiarę do podobnych czynności. W rezultacie, po przesłaniu intymnych materiałów, ofiara staje się celem szantażu.

Zjawisko to nosi nazwę „sextortion” – seksualny szantaż online. To praktyka, w której przestępcy zdobywają intymne materiały ofiary, a następnie używają ich do szantażu, żądając korzyści materialnych.

Policja apeluje o ostrożność i przypomina o zasadzie ograniczonego zaufania. Zanim prześlemy komuś intymne zdjęcia czy zgodzimy się na rozbieraną rozmowę online, warto dwa razy się zastanowić, czy jest to bezpieczne. Nawet pozornie zaufane osoby mogą okazać się szantażystami.

Warto pamiętać o prawie, które chroni prywatność i bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Zgodnie z art. 191a kodeksu karnego, utrwalanie wizerunku nagiej osoby bez jej zgody, a także rozpowszechnianie tego materiału, jest surowo karane i grozi karą 5 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy o odpowiedzialne korzystanie z internetu, ochronę swojej prywatności i świadomość zagrożeń, jakie mogą wyniknąć z niewłaściwego dzielenia się intymnymi treściami online. Przyjęcie zasady ostrożności może uchronić przed bolesnym doświadczeniem szantażu seksualnego.