Strona główna » Seniorka straciła ponad 35 tysięcy złotych oszukana metodą „Na Wnuczka”
Aktualności

Seniorka straciła ponad 35 tysięcy złotych oszukana metodą „Na Wnuczka”

W Nowym Targu, w ubiegły wtorek, 86-letnia kobieta padła ofiarą perfidnego oszustwa telefonicznego. Poddając się manipulacjom osoby podszywającej się pod jej wnuczka, przekazała nieznanej kobiecie ponad 35 tysięcy złotych. Historia ta stanowi ostrzeżenie dla wszystkich, aby zachować czujność wobec nieznanych rozmówców, którzy mogą próbować wykorzystać naszą dobroć i naiwność.

Całe zdarzenie rozegrało się około godziny 15, kiedy to 86-latka otrzymała telefon od mężczyzny, który podał się za jej wnuczka. Mężczyzna, podszywając się pod wnuczka, stwierdził, że spowodował wypadek drogowy, w którym ucierpiała kobieta w ciąży. Zażądał od starszej kobiety wsparcia finansowego, grożąc konsekwencjami prawnymi, jeśli nie zostanie spełnione jego żądanie.

Pod wpływem strachu i zaniepokojenia, 86-latka uwierzyła w oszusta i przekazała nieznanej kobiecie, która przybyła do jej mieszkania, ponad 35 tysięcy złotych. Dopiero po rozmowie ze swoją córką zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Wczoraj zdezorientowana kobieta zgłosiła całe zajście na komendzie policji w Nowym Targu.

To przerażające wydarzenie skłania do refleksji nad tym, jak łatwo możemy paść ofiarą przestępstwa, szczególnie gdy nasza dobroć zostaje wykorzystana przeciwko nam. Oszuści operujący przez telefony mogą podszywać się pod najbliższe nam osoby, używając chwytliwych narracji, aby wzbudzić w nas strach i dezorientację.

W związku z tym, przestrzegamy wszystkich przed podobnymi przypadkami i apelujemy o zachowanie szczególnej czujności:

  • Nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz, nawet jeśli przedstawiają się jako członkowie rodziny czy funkcjonariusze służb.
  • Jeśli otrzymasz podejrzaną rozmowę telefoniczną, skontaktuj się z innymi członkami rodziny, aby potwierdzić informacje.
  • Pamiętaj, że policja nigdy nie żąda przekazania pieniędzy ani nie wysyła nikogo po gotówkę do twojego domu.

Apelujemy również do rodzin, aby rozmawiały ze swoimi bliskimi osobami starszymi o możliwych zagrożeniach i metodach działania oszustów, aby wspólnie chronić się przed tego rodzaju przestępstwami. Wzajemna edukacja i wsparcie mogą pomóc w zapobieganiu takim sytuacjom w przyszłości.

źródło: Policja Zakopane
/j

tagi