Strona główna » Zwiększony ruch pojazdów wojskowych na Polskich drogach
Aktualności

Zwiększony ruch pojazdów wojskowych na Polskich drogach

Od 12 lutego 2024 roku na drogach niemal całego kraju można zaobserwować zwiększony ruch pojazdów wojskowych. To nieprzypadkowe zjawisko, lecz związane z przeprowadzanymi ćwiczeniami wojskowymi o kryptonimach STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24.

W ramach tych ćwiczeń, które będą trwały od połowy lutego do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczać się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych. Celem tych działań jest przetrenowanie przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami.

Mimo zwiększonego ruchu, przejazdy kolumn wojskowych zostały skoordynowane w sposób jak najmniej utrudniający bieżący ruch drogowy. Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały dokładnie zaplanowane i skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Zwracamy się zatem do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Przypominamy, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji i utrudnień w ruchu.

Ponadto, apelujemy o ochronę danych i niepublikowanie informacji oraz zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, daty i godziny przejazdów kolumn wojskowych, a także danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Musimy być świadomi zagrożeń i pamiętać, że każde nieprzemyślane działanie w sieci może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju.

Wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo i świadomie reagujmy na wszelkie sytuacje, które mogą zagrażać naszej wspólnej przestrzeni.

źródło: Wojsko Polskie
/j

tagi